Zmiana z aparatu na kamerę – czy warto wykonać taki ruch?
Biorąc pod uwagę możliwości współczesnych smartfonów, można stwierdzić, że każdy z nas ma codziennie do czynienia z kamerami. Jednak nie ma co porównywać ich do profesjonalnych kamer, umożliwiających filmowanie w najlepszej jakości. Jeśli Cię interesuje filmowanie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Myślisz o zakupie kamery, jednak nie jesteś jeszcze przekonany do tej decyzji? W takim razie, koniecznie przeczytaj naszą publikację. Zapraszamy do lektury!
Nagrywanie i budowa kamery
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że kamery cyfrowe jednak różnią się pewnymi cechami od klasycznych aparatów fotograficznych. Zaprojektowane są z myślą o osobach, które lubią bez przerwy kręcić filmy. Aby w pełni móc się cieszyć filmowaniem w każdym warunkach producenci w inny sposób zamontowali uchwyt i wizjoner. Widać, że producenci myślą o ergonomii pracy przez to praca z kamerą cyfrową jest dużo wygodniejsza niż z aparatem fotograficznym. To, co zachęca do zakupu takiego sprzętu to brak ograniczeń w długości nagrywania filmów, chyba że skończy się karta pamięci. Zazwyczaj jednak karty pamięci są większe niż te dla aparatów. Dlatego filmowcy chętniej sięgają po cyfrowe kamery niż po lustrzanki. Efekt, jeśli chodzi o nagrywanie konferencji, koncertów czy po prostu wydarzeń, na których dużo się dzieje, jest dużo lepszy. Aparaty niestety zazwyczaj mogą kręcić filmy o długości 30 minut, a więc takie ograniczenia nie wchodzą w grę, jeśli ktoś chce nagrywać długie filmy z podróży czy ważnych dla niego wydarzeń.
Różnice w przetwornikach
Omawiając różnice, trzeba wspomnieć o przetwornikach. Cyfrowe kamery mają mniejsze przetworniki. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, lecz my wspominamy o tej najważniejszej. Mniejsze przetworniki powodują, że autofocus jest skuteczniejszy i szybszy. Dlatego cyfrowe kamery świetnie sprawdzą się w czasie podróży, gdy filmy są często nagrywane w ruchu. Kupując dobry sprzęt, nawet przejeżdżające skutery 125 ccm będą na filmie bardzo dobrze widoczne. Nie da się ukryć, że celny autofocus to już pół sukcesu, jeśli zależy nam na uchwyceniu wydarzeń. Inną zaś zaletą jest rolling-shutter. Mowa tutaj o wadzie obrazu, która notorycznie pojawia się na filmach realizowanych przez aparaty fotograficzne.
Stabilizacja i innowacyjny obiektyw
Przetworniki o mniejszych gabarytach wyróżniają się dużymi możliwościami w zakresie zoom. Kamery potrafią powiększać obraz nawet o 20 lub 32 razy. Znane są z tego na przykład modele canon. Nabywając taki sprzęt wszelkie zbliżenia i oddalenia są płynne. Taki efekt zawdzięczamy obiektywom, które umożliwiają maksymalne otwarcie przysłony.